Ga naar de inhoud

RV-01:  Eenvoudige verhoudingsproblemen oplossen (1F)

Leerdoel (1F): De leerling kan vanaf groep 6 eenvoudige verhoudingsproblemen oplossen waarin gewerkt wordt met mooie, ronde getallen, zoals:

  • halveren
  • verdubbelen
  • rekenen met duidelijke verhoudingen zoals “2 op 3” of “per stuk”.

Wat betekent dit nou eigenlijk? (1F)

Bij dit leerdoel leer je hoe je praktische situaties met verhoudingen kunt uitrekenen, zonder ingewikkelde getallen. Bijvoorbeeld:

  • Als iets €8 per kilo kost, en je koopt 500 gram, weet je dat 500 gram de helft is
  • Of: als je voor 3 personen 2 eieren gebruikt, dan gebruik je voor 6 personen 2 keer zoveel eieren

Je leert dus rekenen met verhoudingstabellen, verdubbelen, halveren of stappen maken, en ziet het verband tussen hoeveelheden.

Voorbeeld

Opdracht: In de winkel kost 1 kg kersen €8,-.
Vraag: Hoeveel betaal je voor 500 gram?

Uitwerking: rekenmachine-manier

  • 500 gram is de helft van 1 kg
  • €8 ÷ 2 = €4,00

Uitwerking: zodat je het snapt

  • 1 kg = €8
  • 500 gram = de helft van 1 kg
  • Dus: de helft van €8 = €4,00